Tehnologie picosecundă 350ps

TRUE Pico Laser

Sistem profesional cu impulsuri de 350 picosecunde și 2 lungimi de undă (1064nm + 532nm) pentru eliminarea tatuajelor pe orice culoare și tip de piele — prin efect fotoacustic, fără a afecta pielea. Soluția care îți permite să accepți cazurile pe care alte saloane le refuză.

2 lungimi de undă: 1064nm pentru pigmenți închiși + 532nm pentru culori vii
Energie maximă 500mJ @1064nm, densitate 15,9 J/cm²
Peak power 1,43 GW — pulverizează pigmentul în nanoparticule
Spot reglabil 2–10 mm în pași de 1 mm pentru orice zonă
Braț articulat cu 7 încheieturi, rotire 360°
FDA Approved
CE Medical
ISO 9001
Class 4 Laser
TRUE Pico Laser 350ps - sistem picosecundă profesional pentru eliminarea tatuajelor
LUXURY
350ps
Durată impuls
1,43GW
Putere de vârf
500mJ
Energie max.
Oportunitate de business

Salonul tău acceptă orice tatuaj

Cu TRUE Pico Laser, salonul tău devine destinația clienților pe care alte clinici îi refuză: tatuaje color (verde, albastru, galben), tatuaje voluminoase, micropigmentare nereușită. O singură achiziție deschide o nișă de servicii cu marjă de profit foarte mare.

Toate culorile, toate pielile

Cu cele 2 lungimi de undă combinate, accepți tatuaje pe care alte saloane le refuză: verde, albastru, galben, portocaliu, plus orice fototip de la I la VI.

Impulsuri nelimitate

Manipulul standard are 1.000.000 de impulsuri garantate. Practic, costul per ședință este aproape exclusiv timpul operatorului — marjă maximă de profit.

ROI rapid

Ședințele se taxează în funcție de dimensiunea tatuajului (de la ~400 lei pentru S până la ~1.350 lei pentru XXXL). Cu 3–5 cazuri pe zi, recuperezi rapid investiția.

De ce TRUE Pico închide cazurile

Mai mult de jumătate dintre persoanele cu tatuaje le regretă în 5–10 ani. Saloanele clasice cu lasere Q-switch (nano) oferă rezultate slabe pe culorile vii și lasă cicatrici pe pielea închisă la culoare.

TRUE Pico Laser elimină aceste limite: efectul fotoacustic sparge pigmentul în nanoparticule pe care sistemul limfatic le elimină natural, fără afectarea termică a pielii înconjurătoare.

Adulți cu tatuaje (România) ~25%
Regretă tatuajul (5–10 ani) ~50%
Cazuri refuzate de Q-switch ~40%
Concurenți cu Pico în zonă Puțini
Tehnologie picosecundă

Impulsuri de 350 picosecunde

O picosecundă este o trilionime de secundă. La această scară temporală, energia laser nu mai are timp să se transforme în căldură — în schimb generează o undă de șoc fotoacustică care pulverizează pigmentul. Acesta este principiul care diferențiază Pico de toată generația anterioară de lasere.

Impuls 300–500 ps

Sub această durată ultra-scurtă, energia este absorbită exact în pigment, fără propagare termică spre țesuturile vecine. Selectivitate maximă.

EXCLUSIV

Efect fotoacustic

Pigmentul absoarbe energia, se dilată brusc și se sparge în fragmente de 10x mai mici decât la laserele Q-switch. Fagocitele și sistemul limfatic le elimină rapid.

Zero termic, zero cicatrici

Lipsa căldurii înseamnă lipsa arsurilor. Tratamentul este non-ablativ — pielea rămâne intactă, recuperarea este rapidă (câteva ore vizibile).

Cum funcționează la nivel microscopic

Conform principiului fotodescompunerii selective (selective photothermal decomposition), cu cât impulsul este mai scurt, cu atât energia rămâne localizată în pigment. La 350 ps, energia este atât de concentrată în timp încât generează unde de șoc mecanice.

Pigmentul se sparge în nanoparticule. Macrofagele le înghit, iar circulația limfatică le elimină. Pielea rămâne intactă — tatuajul dispare gradual.

Durată impuls 300–500 ps
Putere de vârf 1,43 GW
Frecvență 1–10 Hz
Densitate maximă 15,9 J/cm²
Dimensiune spot 2–10 mm
Pico vs. Q-Switch

De ce Pico face diferența vizibilă

La impulsurile în nanosecunde (Q-switch tradițional), pigmentul se sparge în fragmente mari, iar sistemul limfatic le elimină greu. La 350 ps (TRUE Pico), pigmentul este pulverizat în nanoparticule — de 10x mai eficient per ședință.

Comparație Picosecond vs Q-switch tradițional - dimensiuni fragmente pigment
Q-switch tradițional

Sparge pigmentul în fragmente mari, ca pietricele. Sistemul limfatic le elimină greu — nevoie de 10–15 ședințe.

TRUE Pico Laser

Pulverizează pigmentul în nanoparticule, ca un praf fin. Eliminare rapidă — 6–10 ședințe pentru tatuaj complet, 2–3 ședințe pentru cover-up.

Mai puține ședințe = client mulțumit

Reducerea numărului de ședințe cu până la 50% înseamnă recomandări, recenzii pozitive și fidelizare.

Comparație directă

Caracteristică Q-Switch (nano) TRUE Pico (350 ps)
Durată impuls ~6–10 ns 300–500 ps
Mecanism Fototermic Fotoacustic
Fragmentare pigment Fragmente mari Nanoparticule
Eficiență pe culori vii Slabă Excelentă
Ședințe tatuaj complet 10–15 6–10
Risc cicatrici Mediu Minim
Recuperare Câteva zile Câteva ore
Două lungimi de undă

Acoperă orice culoare de pigment

Combinația 1064nm + 532nm tratează întregul spectru de culori în tatuaje, plus leziunile pigmentare benigne. Operatorul comută între cele două lungimi de undă direct din interfața touch — fără schimbare de manipulă, fără întreruperi.

1064nm
Nd:YAG — penetrare adâncă

Lungime de undă standard pentru pigmenți închiși și penetrare în dermul profund. Sigură pe toate fototipurile (I–VI), inclusiv pe pielea închisă la culoare.

Acoperă:
  • Tatuaje negre, maro, verzi, albastre, mov
  • Energie maximă: 500 mJ
  • Densitate maximă: 15,9 J/cm²
  • Leziuni pigmentare benigne (Fitzpatrick I–IV)
  • Penetrare profundă — tatuaje vechi/voluminoase
532nm
KTP — pigmenți vii

Lungime de undă verde — absorbită selectiv de pigmenții roșu, galben, portocaliu pe care alte lasere îi ignoră. Recomandată pe fototipuri I–III.

Acoperă:
  • Tatuaje roșii, galbene, portocalii
  • Energie maximă: 250 mJ
  • Densitate maximă: 8,0 J/cm²
  • Pete pigmentare superficiale
  • Pistrui, pete solare, pigmentări faciale
De ce TRUE Pico Laser

10 motive pentru care merită în clinica ta

Argumentele de vânzare pe care le poți folosi direct în fața clienților — fiecare punct e bazat pe tehnologie reală documentată în cartea tehnică BMPS4.

01
Toate culorile, un singur aparat

1064nm + 532nm acoperă întregul spectru: negru, verde, albastru, roșu, galben, portocaliu, mov, maro.

02
Toate pielile, toate fototipurile

1064nm este sigură pe fototipuri I–VI. Accepți și clienți cu pielea închisă la culoare, pe care alte saloane îi refuză.

03
Fără cicatrici

Efect fotoacustic non-termic. Pielea nu se arde — recuperare în câteva ore, fără perioade de izolare.

04
Mai puține ședințe

6–10 ședințe pentru tatuaj complet vs. 10–15 la Q-switch. 50% mai eficient — clienți mai mulțumiți.

05
Spot reglabil 2–10 mm

Pași de 1 mm. Acoperi rapid suprafețe mari sau lucrezi precis pe micropigmentare la sprâncene.

06
Braț cu 7 încheieturi, 360°

Braț articulat cu 7 încheieturi importat din Coreea de Sud. Ergonomic pentru ședințe lungi, acces în orice unghi.

07
1.000.000 de impulsuri garantate

Manipulul standard are durabilitate de 1 milion de impulsuri. Practic, capital de business pentru ani de zile.

08
Display 15,6″ Touch Full HD

Interfață modernă cu reglare directă a parametrilor. Operatorul învață rapid, training simplificat pentru personal nou.

09
Nișă cover-up tatuaj

Estompare pentru re-tatuare în doar 2–3 ședințe. Colaborări cu studiouri locale — flux constant de clienți.

10
Tratamente de pigmentare facială

Bonus revenue: pistrui, pete solare, melasmă, micropigmentare cosmetică nereușită. Un singur aparat, multiple servicii.

+
Diferențiere de brand

„Singurul Pico Laser din zonă” devine USP-ul tău. Marketing organic prin recomandările clienților mulțumiți.

Manipulă reglabilă

Spot reglabil 2–10 mm în pași de 1 mm

Manipulă Zoom TRUE Pico - spot reglabil 2-10 mm pentru toate aplicațiile

Un singur instrument, multiple aplicații

Spot mic (2–4 mm)

Tatuaje fine, micropigmentare la sprâncene, contur precis, pete pigmentare mici.

Spot mediu (5–7 mm)

Tatuaje medii, melasmă facială, pete solare, leziuni pigmentate.

Spot mare (8–10 mm)

Tatuaje voluminoase pe spate sau picior — ședințe rapide, operator productiv.

Fascicul de țintire roșu

Lumina țintă pentru poziționare exactă. Operatorul vede precis unde ajunge fasciculul.

Business plan

Calcul financiar TRUE Pico Laser

Tarifele se stabilesc în funcție de dimensiunea tatuajului. Calculul de mai jos este unul conservator: 3 ședințe pe zi cu pachete medii. Cu 5 ședințe sau mai multe pe zi, profitul crește proporțional.

PACHET S
~400 lei

tatuaj 1–10 cm²

PACHET M
~580 lei

tatuaj 11–25 cm²

PACHET L
~770 lei

tatuaj 25–40 cm²

XL–XXXL
~1.100+ lei

tatuaj 45–300 cm²

Proiecție de încasări (prețuri medii, în lei)

Perioadă Ședințe Tarif mediu Cifră de afaceri
1 zi 3 ședințe 600 lei 1.800 lei
1 lună (22 zile lucrătoare) 66 ședințe 600 lei 39.600 lei
10 luni (an de operare) 660 ședințe 600 lei 396.000 lei

Cifră estimată peste 350.000 lei pe an dintr-un singur aparat. Costul per ședință este aproape exclusiv timp operator plus electricitate — marjă foarte mare.

Aplicații

Mai mult decât eliminarea tatuajelor

Cele 2 lungimi de undă plus spotul reglabil deschid acces la mai multe servicii generatoare de venituri pentru salonul tău, dincolo de eliminarea clasică a tatuajelor.

Aplicații TRUE Pico Laser - înainte și după: tatuaje, pigmentări, pete de acnee, pete de vârstă
Eliminare tatuaje complete

6–10 ședințe la interval de 6–8 săptămâni. Pe orice culoare, pe orice fototip.

Estompare pentru cover-up

2–3 ședințe pentru estompare 50–70% — pregătire pentru retatuare.

Micropigmentare sprâncene/buze

Eliminarea tatuajelor cosmetice nereușite, fără afectarea firului de păr.

Pete pigmentare benigne

Pistrui, pete solare, melasmă facială, lentigo — Fitzpatrick I–IV.

Cicatrici post-acnee

Reducerea hiperpigmentării post-inflamatorii cauzate de acnee.

Specificații tehnice

Fișa tehnică BMPS4

Date oficiale din cartea tehnică a producătorului. Aparat din clasa medicală — Class I electric / Type B / Class 4 laser conform IEC60825-1.

Parametri laser

Lungime de undă 1 1064 nm ±10 nm
Lungime de undă 2 532 nm ±10 nm
Energie max. @1064 nm 500 mJ
Energie max. @532 nm 250 mJ
Densitate max. @1064 nm 15,9 J/cm²
Densitate max. @532 nm 8,0 J/cm²
Durată impuls 300–500 ps
Frecvență impuls 1–10 Hz
Spot reglabil 2–10 mm (pas 1 mm)
Fascicul de țintire Roșu, reglabil

Construcție & operare

Model BMPS4
Producător Hebei Newangie
Braț de ghidaj 7 încheieturi, 360°
Display 15,6″ touch FHD
Sistem de răcire Apă + aer
Putere consumată 2000 VA
Tensiune 110V/220V, 50/60 Hz
Dimensiuni 1045 × 540 × 1600 mm
Greutate 186 kg
Durată de viață aparat 5 ani
Durată de viață manipulă 1.000.000 de impulsuri

Pachetul standard de livrare

Unitate principală (1 buc.)
Braț de ghidaj articulat
Manipulă standard
Ochelari de protecție pentru operator
Mască de protecție pentru pacient
Cablu de alimentare + siguranțe
Pedală foot-switch
Conector interlock remote
2 chei de pornire
Galerie

Vezi aparatul în detaliu

Pentru testare reală, programează o vizită în ShowRoom-ul SenzoFit din Iași.

Diferențiază-ți salonul

Adaugă TRUE Pico Laser în clinica ta

Vino în ShowRoom-ul SenzoFit din Iași să testezi TRUE Pico Laser BMPS4 în condiții reale, să înțelegi diferența dintre Pico și Q-switch și să primești calculația ROI pentru salonul tău. Consultanța este gratuită.

Ești client final, nu proprietar de salon?

Această pagină este dedicată proprietarilor de clinici și saloane care evaluează aparatul pentru achiziție. Dacă vrei să vezi procedurile efectuate cu TRUE Pico Laser, prețurile și alte detalii pentru clienți finali, vizitează pagina dedicată pe site-ul SenzoFit.